MENTORS

Each visiting scholar is assigned a GW faculty mentor to advise on courses, conferences, etc.So far 87 faculty members in all schools of the University have worked with 140 visiting scholars from 24 countries.

Mentor

Department

Scholar

Year

Wafa Abou-Zaki Management Alphiya Annaniyazova 1996-1997
Senay Agca Finance Aleksander Naumoski  Spring 2009 
Hugh Agnew Elliott School Sonila Vathi 2004-2005
Marshall Alcorn English Kujtim Rrahmani  Spring 2009 
Yulia Alechina Psychology Myroslava Mushkevich 2004-2005
Prabir Bagchi Management Science Sergei Kichev 1995-1996
George Bozini & Katherine Larsen English as a Foreign Language Madina Ibadova 2000-2001
Francesco Calabrese Engineering Management  Milena Ristovska  Spring 2009 
Heather Callow English as a Foreign Language Nadezhda Krylova 2000-2001
Elias Carayannis Information System and Technology Management Igor Dubina Spring 2011
Reba Carruth Strategic Management Elena Spinova 2001-2002
Dimitriy Galkin 2002-2003
Elizabeth Chacko Geography Bilal Draci  Spring 2008 
Mary Cheh Law Laryssa Shynkarenko 2002-2003
Ed Cherian Management Science Aram Karapetyan 2001-2002
Gilbert Combe Medicine Saule Ussembayeva 2000-2001
Joel Cook SMPP Roman Cheskidov 2004-2005
Charles Craver Law Natalia Salikova 1996-1997
Subhasish Dasgupta Management Science Andreas Huber 2003-2004
Natalia Gerasimenko 1995-1996
Elizabeth Davis Organizational Sciences Sidita Dibra  Spring 2008 
Salvatore Divita Marketing Olga Oyner 1994-1995
Natalia Gerasimenko 1995-1996
Richard Donnelly Management Science Igor Dubina 2004-2005
Paul Duff Religion Olga Chistyakova 2002-2003
Susan Duffy Management Nino Jgamadze Spring 2006
Robert Dunn Department of Economics Yaroslav Prytula 2003-2004
Sheryl Elliott Tourism Farida Alimova 2002-2003
Andriella Vitic 2003-2004
Gabriela Rakicevik Spring 2006
Armenuhi Khachatryan Spring 2007
Alkida Hasaj Spring 2010
Gulmira Yeshmuratova Spring 2011
Chris Diane Erickson Education Olga Bondarenko 2003-2004
William Frawley Anthropology Nives Mikelic Spring 2006
Nancy Gaba Medicine Naira Matevosyan 2000-2001
John Glascock Department of Finance Konstantin Lioubimov 2001-2002
James Goldgeier Elliott School Yuriy Yuriychuk 2004-2005
Frank Goodyear American Studies Lali Pertenava Spring 2006
Mary Gowan Management Science Stefania Mariano 2004-2005
William Halal Management Science Konstantin Mekhonoshin 2004-2005
Salah Hassan Marketing Melika Husic Spring 2009
George Jabbour Department of Finance Ana Jolovic 2003-2004
Dragan Tevdovsky Spring 2006
Arben Dermaku Spring 2007
Sladjana Benkovic Spring 2008
Meldina Kokorovic  Spring 2009 
Fakhri Ismayilov 2010-2011
Oltion Rrumbullaku Spring 2011 
Charles Jacobina Marketing Leonid Karp 1996-1997
Vladimir Pozniakov 1999-2000
Fred Joutz Economics Nasrutdin Dilmurodov Spring 2006
Akmal Abdujabborovich Spring 2008
Susan Karamanian Law School Otabek Hasanov 2004-2005
Dean Kessman Art History Anka Gardasevic Spring 2007
Joel Kuipers Anthropology Irina Vorpsi Spring 2006
Krishna Kumar Accountancy Bakhodir Akhmedov Spring 2007
Gregory Maggs National Law Center Andriy Ilyuk 2001-2002
Melanie McAlister American Studies Natalia Prokopishina 2000-2001
Sharon McDade Education Svitlana Burdina 2003-2004
Aida Sagintayeva Spring 2007
Patrick McHugh Management Science Oksana Kravchenko 1998-1999
Robert McRuer English Department Viktoriya Sukovata 2004-2005
Christine Meloni English as a Foreign Language Larissa Zolotareva 1998-1999
Oksana Prokhvachyova 1998-1999
Henry Merchant Environmental Studies Olena Yemets 2002-2003
Luiza Gazizova 2003-2004
Bernard Mergen American Studies Vladimir Prozorov 1999-2000
Dan Moshenberg English Sergei Pshenitsen 1996-1997
Sean Murphy Law Vasyl Nepyivoda 2002-2003
Filip Turcinovic 2003-2004
Kathryn Newcomer Public Administration Irina Boldonova 2000-2001
Yoon-Shik Park Department of Finance Tatiana Sedach 2001-2002
Joseph Pelzman Economics Sasha Obradovic 2003-2004
Maja Drakic 2004-2005
Katerina Tosevska Spring 2007
Ruzica Simic Spring 2010
Rolf Peterson Psychology Svitlana Kominko 1999-2000
Olga Yakovleva 1999-2000
Todd Peterson Law Mushfiq Tahirov 2003-2004
John Philbeck Neuropsychology Tinatin Tchintcharauli Spring 2007
Richard Pierce Law Nina Saniakhmetova 1996-1997
Jerrold Post Elliott School of International  Affairs Raphayel Seyranyan 2000-2001
Makhinur Mamatova  Spring 2007 
Marie Price Dept. of Geography David Abesadze 2004-2005
Randall Rader Law Bogdan Kryvlapov 2004-2005
Martha Rashid School of Education & Human Development Ekaterina Kuznetsova 1996-1997
Enver Safar-Zade 1996-1997
Pradeep Rau Marketing Zoran Bogetic 2003-2004
Visar Rrustemi Spring 2006
Peter Raven-Hansen Foreign Languages Dept. Lilia Timofeeva 2001-2002
Scheherazade Rehman International Business  Khagani Abdullayev  Spring 2008 
David Reiss Psychology Nino Okribelashvili 2000-2001
Nelda Richards Speech and Hearing Olga Feditcheva 2001-2002
Rumana Riffat Civil Engineering Volodymir Kochura 2000-2001
David Robinson National Law Center Bohdan Shumylovych 2001-2002
Lilian Robinson Art Department Vladimir Motov 2001-2002
Yuriy Stankevych 2002-2003
Mary Anne Saunders English as a Foreign Language Halyna Malyk 1996-1997
Pat Schwallie-Giddis Counseling Sergei Kremen 2003-2004
Dinah Shelton Law School Khaydarali Yunusov 2004-2005
Eralda Methasani Spring 2007
Stanley Sherman Marketing Marina Ignatskaya 1994-1995
Michael Sodaro Political Science Irina Tkashenko 1994-1995
Margaret Soltan English Department Elvana Cela 2004-2005
Loran Gami Spring 2008
George Solomon Management ChunWu Lai  Spring 2007 
Andrew Spanogle Law Valentin Gorlov 1998-1999
Stephanie Spernak Health Services Management and Policy Anna Bazarova 1996-1997
Gregory Squires Sociology Erzhen Khilkhanova 2002-2003
Mark Starik Strategic Management & Public Policy Elena Emelyanova 1999-2000
Natalya Mamedova 2002-2003
Dragana Cimesa 2003-2004
Viktoria Mironova 2004-2005
Paul Swiercz Management Irina Alyoshina 1994-1995
Lara Jelenc Spring 2006
Ia Jimshitashvili Spring 2011
Charles Toftoy Management Science Marina Shakalova 1994-1995
Igor Semenov 1999-2000
Natalia Totskaya 2000-2001
Oleg Krasheninnikov 1995-1996
Robert Trost Economics Dilmurod Rasulev Spring 2006
Gor Khachatryan Spring 2007
Christopher Kayes Management Patrizia Ameli Spring 2009
Zhongyou Tan 2009-2010
Neil G. Cohen International Business Perseta Grabova Spring 2010
Liesl Riddle Finance Marsel Kalemi Spring 2010
Belle Tyndall English as a Foreign Language Oleg Britchka 1999-2000
Stuart Umpleby Management Pavel Makeyenko  1994-1995 
Natalia Guseva  1995-1996 
Michael Flashka  1995-1996 
Natalia Kryukova  1995-1996
Tanya Medvedeva  1995-1996
Vera Gouchtchina  1996-1997
Renate Martinsen  1996-1997
Thomas Doering  1998-1999
Larysa Pashis     1998-1999
Borna Bebek  2000-2001
Sasha Melnychenko  2000-2001
Irina Naoumova 2000-2001
Rozmat Ashurbekov 2001-2002
Alisher Abidjanov 2002-2003
Zhanar Rakimzhanova 2002-2003
Oleksiy Gorovyy  2006-2007
Linda Ihsani  2006-2007
Sergey Kirpich  Spring 2007 
Nikola Levkov Spring 2008
Asset Nussupov Spring 2008
Yi Liu  Fall 2008 
Arjan Qefalia  Spring 2009 
Ana Jurcic Spring 2010
Ia Natsvlishvili Spring 2010
Harald Fuchs Spring 2010
Lukas Gehwolf Spring 2010
Rita Gevorgyan Spring 2011
Nazgul Narmukhametova Spring 2011
Rober Van Order Finance Edgar Marzpanyan Spring 2011
Donald Weasenforth English as a Foreign Language Alla Antipina 1999-2000
Yuliya Melnyk 2000-2001
Svitlana Shandruk 2002-2003
William Weglicki Physiology & Experimental Medicine Nicholai Chpanov 1999-2000
Jim West Management Science Svetlana Liapina 1998-1999
Erik Winslow Management Science Sergei Zanyuk 1998-1999
Harry Yeide Peace Studies Tanja Milosevska Spring 2007
Skip to toolbar